



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 1.5 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 710 mV |
| Quiescent Current | 70 µA |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 2542
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21972 | $2.19720 |
| 25 | $0.19663 | $4.91575 |
| 50 | $0.18290 | $9.14500 |
| 100 | $0.17013 | $17.01300 |
| 300 | $0.16111 | $48.33300 |
| 500 | $0.15257 | $76.28500 |
| 1000 | $0.14448 | $144.48000 |
| 3000 | $0.13823 | $414.69000 |
| 5000 | $0.13225 | $661.25000 |
| 10000 | $0.12653 | $1265.30000 |
